– Będziemy się starali wszelkimi środkami prawnymi odwrócić rozwiązania, które sprawiły, że nie jesteśmy pewni swojej przyszłości zawodowej – zapowiada Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL. Podkreśla, że uchwalona w piątek ustawa tworząca Krajową Administrację Skarbową nie daje wszystkim celnikom gwarancji utrzymania statusu funkcjonariusza. Zauważa też, że taki stan niepewności może się przełożyć na mniejsze zaangażowanie w pracy, a w konsekwencji nawet zmniejszenie wpływów z podatków.
Wprawdzie ustawa musi jeszcze przejść przez Senat i biurko prezydenta, ale Sławomir Siwy już zapowiada, że w tym kształcie nadaje się do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny i instytucje europejskie. Chodzi przede wszystkim o to, że cywilny pracownik administracji ma znacznie mniejszą pewność utrzymania zatrudnienia niż mundurowy.
Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej i ustawa ją wprowadzająca przewidują połączenie trzech służb: skarbowych, kontroli skarbowej i celnej. Wprawdzie ustawa zawiera przepis mówiący, że wszyscy dzisiejsi funkcjonariusze celni automatycznie stają się funkcjonariuszami nowej służby celno-skarbowej, ale ostateczny status każdego celnika ma się rozstrzygnąć w ciągu kolejnych kilku miesięcy. Według zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów statusu funkcjonariusza ma zostać pozbawionych kilka tysięcy celników. Stanie się to prawdopodobnie w ciągu kilku pierwszych miesięcy od dnia wejścia w życie reformy, czyli od 1 stycznia 2017 r.
Tak bliski termin wprowadzenia reformy również budzi wątpliwości.
– Zostały dwa miesiące, a potrzeba co najmniej dwóch lat. Przecież to się wiąże z koniecznością przeorganizowania pracy wielu tysięcy ludzi i wdrożenia nowego systemu informatycznego obsługującego całą nową administrację – zauważa Sławomir Siwy.