Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Niestosowanie się do ograniczenia prędkości stanowi wykroczenie. Ponadto w sytuacji, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.

Publikacja: 12.03.2017 11:30

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

- Kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, czego nie kwestionował. Poinformował jednak policjanta, że nie ma przy sobie prawa jazdy, co uniemożliwiło zatrzymanie tego dokumentu przez policję. Czy przepisy umożliwiają wydanie przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie informacji od policji o popełnionym naruszeniu przepisów, mimo niezatrzymania przez nią prawa jazdy?

Tak. W art. 92a kodeksu wykroczeń przewidziano, że kto, prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny. Dalsze konsekwencje przekroczenia prędkości wynikają z art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami (dalej u.k.p.). Zgodnie z tym przepisem starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy m.in. w przypadku gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Zasadą jest, że starosta wydaje taką decyzję na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został wcześniej zatrzymany w trybie art. 135 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym (por. art. 102 ust. 1c-1d u.k.p.). Okres ten oblicza się na zasadach określonych w kodeksie postępowania administracyjnego, przy czym dla ustalenia początku tego okresu właściwa jest data zwrotu dokumentu do organu właściwego w sprawach wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, a w razie zatrzymania prawa jazdy w trybie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy – Prawo o ruchu drogowym – data tej czynności. Jeżeli w chwili wydawania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, było już ono w posiadaniu starosty z innego tytułu, okres zatrzymania prawa jazdy liczy się od dnia wydania tej decyzji (art. 102 ust. 1e u.k.p.). W myśl art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a ustawy – Prawo o ruchu drogowym policjant, w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem. W sytuacji opisanej w pytaniu nie było to jednak możliwe, gdyż kierowca poinformował policjanta, że nie ma przy sobie prawa jazdy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego