Donald Tusk ogłosi w środę zmiany w rządzie. Awans Radosława Sikorskiego i powołanie superresortów energii oraz gospodarki to sygnał, że Tusk stawia na bezpieczeństwo, konkurencyjność i przyszłościowy rozwój Polski. To więcej niż korekta personalna.
Zarzucając tej organizacji antysemityzm i antyizraelskość, prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z UNESCO - podał „The New York Post”. O sprawie informują także źródła agencji Reutera.
Ukraińscy żołnierze stacjonujący w Pokrowsku (obwód doniecki) potwierdzili w rozmowie z „Ukraińską Prawdą”, że rosyjscy żołnierze wkroczyli do Pokrowska.
Pięciu sędziów Trybunału Stanu złożyło we wtorek wniosek w sprawie zwołania pełnego składu Trybunału Stanu w celu rozpoznania wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Małgorzaty Manowskiej - donosi portal Onet.pl.
Jedną z odpowiedzi Kanadyjczyków na wojnę celną rozpętaną przez Donalda Trumpa jest masowy bojkot amerykańskich alkoholi mocnych, które zniknęły z półek w wielu prowincjach. To spowodowało gwałtowny spadek sprzedaży produktów z USA – ale też innych importowanych i krajowych trunków w całej Kanadzie.
Dzięki sztucznej inteligencji i lepszym bateriom okulary staną się naprawdę „inteligentne”. Do użytku wchodzą urządzenia potrafiące przetwarzać obraz, wideo i mowę, prowadzić konwersacje, tłumaczyć czy kupować. Czy smartfony będą jeszcze potrzebne?
Straszyć migrantami można przed wyborami, po wyborach i po oddaniu władzy. Bo tu nie chodzi o rozwiązywanie realnych problemów, ale o podsycanie strachu. Przed obcym, przed zarazą. Historia dobrze zna takie przypadki.
Czytając nagłówki w mediach można dostać rozdwojenia jaźni. Z jednej strony zwolnienia w IT, zamykane projekty i rosnące zadłużenie. Z drugiej – pozytywne wieści o nowym eldorado dla programistów.
Można dziś odnieść wrażenie, że uniwersytet to taki sam biznes jak każdy inny. Wolno kłamać, bekać przy stole, negować Kopernika, Pasteura i szczepionki, wierzyć w płaską ziemię.
Ekspozycja jest uzupełnieniem wątku, który pojawił się w polsko-niemieckim podręczniku historii, dopuszczonym do użytku szkolnego. Ma też oddziaływanie kulturowe, związane z budowaniem tożsamości wokół historii lokalnej społeczności pogranicza.
Trzy filary, na których możemy zbudować bardzo silne partnerstwo, to sztuczna inteligencja, chipy i zaawansowane technologie.
Koncentrujemy się na takich obszarach, jak smart living, inteligentna opieka zdrowotna czy zrównoważony rozwój.
Chcemy, żeby Polska, w tym przede wszystkim Pomorze, była kojarzona z nowoczesną produkcją i stała się istotnym miejscem dla inwestycji firm z sektora ICT.
Mamy doskonale rozwiniętą komunikację, porty morskie, a także potencjał ludzki, który zapewniają uczelnie Fahrenheita.
W Sopocie – po raz pierwszy w Polsce – odbyło się najważniejsze spotkanie europejskiej branży półprzewodnikowej.
Po Ukraińcach i Białorusinach obywatele kolejnego kraju mieli dostać gwarancję pełnych praw emerytalno-rentowych także za lata pracy w swoim kraju. Co wstrzymuje ratyfikację rządowej specjalnej umowy o zabezpieczeniu społecznym z Indiami?
Cały dyskurs o pańszczyźnie i o traumie z nią związanej kapituluje w obliczu faktu, że wieś jest solidarna w swoich wartościach, bez względu na to, czy chodzi o dwór, czy o kurną chatę.
Decyzją głównego akcjonariusza – TiVi Foundation – Cyfrowy Polsat ma nowego prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej. Odwołani zostali Mirosław Błaszczyk i Zygmunt Solorz.
Każda osoba, do której instytucja publiczna kieruje pismo, powinna zrozumieć, co z niego wynika. Dzisiaj taki prosty język w urzędzie powinien być już standardem.
Rynek gastronomiczny tylko w pierwszym półroczu urósł o blisko 2 tys. placówek, a ich liczba po raz pierwszy przekroczyła 100 tys. Wciąż mocno rośnie segment food-trucków, ale klasycznych restauracji też przybywa.
Proces deregulacji, choć nastawiony na redukcję przepisów, przyniesie wzrost produkcji prawa. Rzecz w tym, by w ostatecznym efekcie oznaczało to ułatwienia dla przedsiębiorców.
Rząd współodpowiada za nielegalną migrację i nielegalne przebywanie migrantów w Polsce, ordynując Straż Graniczną do wydawania tymczasowych dokumentów - ocenił Krzysztof Bosak, zaznaczając, że „polska polityka migracyjna powinna być surowa”.
Przemoc, brak pieniędzy na markowe ciuchy, znikające matki i kłamiący ojcowie – Jakub Nowak w powieści „Nie w szczepionkę” wraca do lat 90., bez nostalgii, za to z brutalną szczerością. W podcaście Rzecz o książkach opowiada o dorastaniu, wstydzie i pociągu z napisem „transformacja”, na który nie wszyscy zdążyli się załapać.
Gośćmi siódmego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli prof. Maciej Duszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dr Małgorzata Bonikowska, THINKTANK, Centrum Studiów Międzynarodowych oraz dr Łukasz Kossacki-Lytwyn, HangLung Law.
Berlin i Londyn zacieśniają współpracę obronną, Polska odda do końca roku 350 km dróg szybkiego ruchu. Rosyjskie banki szukają ratunku. Niemcy odrzucają budżet UE, a Chiny grożą blokadą transakcji sprzedaży portów.
W nowym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” rozmawiamy z Magdą Dziewguć, menadżerką i aktywistką, współtwórczynią projektu „Matka Polka wychodzi z domu”. Inicjatywa ta stawia sobie za cel nie tylko aktywizację kobiet, ale przede wszystkim zerwanie z przestarzałym i opresyjnym wzorcem Matki Polki – kobiety wiecznie zmęczonej, poświęcającej się i niewystarczającej.
Skandal podczas festiwalu Eurofolk w Zamościu. Artyści z różnych krajów świata byli publicznie obrażani. W ich stronę padły wulgarne słowa. A Straż Miejska odbierała sygnały od agresywnych mieszkańców, którzy żądali interwencji, bo „po rynku chodzą imigranci”. – Wygląda to groźnie, powiem szczerze. Nie chcę siać paniki, ale powinniśmy wszyscy naprawdę się bardzo głęboko zastanowić, co się dzieje” – mówi Tomasz Lipiński, muzyk, założyciel miedzy innymi Brygady Kryzys i Tiltu.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają o burzliwym tygodniu w polskiej polityce: spotkaniach Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim, reakcjach Donalda Tuska, problemach lewicy i nadchodzącej rekonstrukcji rządu. W tle pojawia się także polityka kryzysowa związana z powodzią oraz kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jerzym Buzkiem – byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – o rosnącym napięciu wokół migracji, nowej ofensywie populistów i zagrożeniach dla idei zjednoczonej Europy. Czy propozycje PiS zakazujące wjazdu obywatelom niektórych krajów są zapowiedzią Polexitu?
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – decyzja ta, ogłoszona przez Donalda Tuska, ma ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów. Ale czy chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo? A może przede wszystkim o politykę? O tym, kto i dlaczego rozgrywa temat migracji, rozmawia Marzena Tabor-Olszewska z Michałem Płocińskim, zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
– Deregulacja, deregulacja, deregulacja – to dziś słychać wszędzie – przekonywał dr Mariusz Filipek w rozmowie z Michałem Kolanką w programie „Rzecz o polityce”.
Brazylia, organizator tegorocznego szczytu klimatycznego COP30, nie radzi sobie z zatrzymaniem wycinki lasów Amazonii czy z odchodzeniem od paliw kopalnych. Czy brazylijskie władze będą w stanie zmobilizować kraje biorące udział w szczycie do podjęcia koniecznych działań na rzecz klimatu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas