W czwartek premier Włoch Giorgia Meloni dołączyła do trzech przywódców zachodniej Europy, Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii, których w ciągu pierwszych miesięcy urzędowania Donald Trump zaprosił do Białego Domu.
Ogólnopolska Grupa Badawcza publikuje wyniki sondażu, w którym sprawdzono poparcie dla Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego w przypadku, gdyby zmierzyli się oni w II turze wyborów prezydenckich.
Akwizycja firmy Yodel przez grupę kierowaną przez Rafała Brzoskę odbiła się na Wyspach szerokim echem, również wśród pracowników brytyjskiej spółki. Jeden z największych związków zawodowych wydał komunikat.
Szok po zniknięciu białoruskiej opozycjonistki w Polsce. Śledztwo ABW ma zbadać hipotezy od porwania po działanie obcego wywiadu. „Rzeczpospolita” prześwietla prawdziwe życie Anżaliki Melnikawej, która była przyjmowana na oficjalnych spotkaniach w Sejmie, brała udział w konferencji marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a także w imprezie organizowanej przez polskie MSZ. Miała tam status VIP.
SpaceX Elona Muska i dwóch partnerów są faworytami w wyścigu o budowę kosmicznej tarczy przeciwrakietowej prezydenta Donalda Trumpa. „Golden Dome" ma kosztować setki miliardów dolarów.
Rosja w czwartek zawiesiła zakaz działalności talibów, których przez ponad dwie dekady uznawała za organizację terrorystyczną.
Mamy do czynienia z nieuchronnym wkraczaniem technologii we wszystkie obszary biznesowe, a ich zastosowanie w finansach nie jest już przejawem ponadprzeciętnej innowacyjności CFO, ale koniecznością pozwalającą dorównać konkurentom poprzez szybkie i trafne decyzje.
Anita: „Czułam się jak inkubator. Zamknęli mnie w izolatce, w pomieszczeniu dwa metry na dwa. Zabrali mi kable, sznurek od szlafroka, przecięli gumki w ubraniach. Lekarze nie zgodzili się, by wypisać mnie na własne żądanie”.
Nacjonalizm gospodarczy to błąd. Polsce potrzebna jest przede wszystkim walka z barierami rozwoju biznesu.
Aborcja w 36 tygodniu ciąży w szpitalu w Oleśnicy to woda na kampanijny młyn Grzegorza Brauna. Kosztem pacjentek postanowił więc tę okazję wykorzystać.
Obietnice „repolonizacji”, „nacjonalizacji” i „dyktatury gospodarczej” – bo takich słów użył premier Donald Tusk – to dość łatwo zrealizować. Zwłaszcza jeśli chodzi o tę dyktaturę.
To już XXIV edycja corocznego Rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. Miejsca na podium się nie zmieniły. Liderem pozostaje PwC.
Technologia zmienia audyt, ale nie zmniejsza zapotrzebowania na ludzi. Zmienia tylko to, jakich ludzi i jakich kompetencji potrzebujemy – mówią dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter z BDO.
Najbliższe dwa tygodnie dopełnią tzw. pierwszą falę raportowania danych o zrównoważonym rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS na rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej pierwszej grupie spółek i grup kapitałowych znalazły się te największe, notowane na giełdzie podmioty, które podlegały we wcześniejszych latach pod dyrektywę NFRD i wynikający z niej obowiązek raportowania niefinansowego.
Średnie firmy stanowią kluczowy segment polskiej gospodarki – są dynamiczne i coraz bardziej od siebie wymagające.
To już kolejny rok, w którym przyznaliśmy wyróżnienia w dodatkowych kategoriach. Wytypowaliśmy również wschodzące gwiazdy audytu.
Cały rynek audytorski wzrósł w 2024 r. o ponad 6 proc. Sam segment audytu urósł jednak znacznie mocniej.
PwC utrzymało pozycję lidera, ale coraz mocniejsi są audytorzy średniej wielkości. Grant Thornton przeskoczył dwie spółki z wielkiej czwórki i awansował na podium.
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff i szef amerykańskiej dyplomacji Marco Rubio są w Paryżu, gdzie będą rozmawiać z przedstawicielami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii na temat działań zmierzających do zakończenia wojny na Ukrainie, które podejmuje Waszyngton.
Nieznacznie więcej firm uważa, że zmniejszenie biurokracji obniży ich koszty niż skróci czas oczekiwania na administracyjne decyzje.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, może zostać ukarany grzywną.
W trzy miesiące rodzimi przedsiębiorcy z lidera rankingu optymizmu stali się największymi na świecie pesymistami. W związku z sytuacją międzynarodową większość z nich chce ograniczać inwestycje i obawia się o stabilność dostaw.
17 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej dotyczące wydawania zezwoleń na fotografowanie i filmowanie obiektów ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Zawiera także wzór znaku zakazu fotografowania.
Symbol wybitnej tradycji muzycznej,
która łączy pokolenia
USA grożą nowymi cłami, by zmusić Pekin do negocjacji. Polscy przedsiębiorcy skarżą się na bariery, a rubel zyskuje jak żadna inna waluta. Tymczasem Komisja Europejska łagodzi przepisy dla importerów.
Seria wizerunkowych wpadek, nieprzemyślana debata w Końskich, książka „Rafał”, która stała się pożywką dla memów, oraz Szymon Hołownia pokazujący w debacie w TV Republika, że może być lepszym Rafałem Trzaskowskim – kampania kandydata KO traci impet. Czy Trzaskowski powtarza właśnie błędy Bronisława Komorowskiego sprzed dekady?
Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Robert Zakrzewski w podcaście „Szkoła na nowo" zapewnia, że w tym roku egzaminy ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze. To z uwagi na uszczuploną podstawę programową.
Tam było tylko jedno dobre rozwiązanie – takie, kiedy Karol Nawrocki nie przychodzi na debatę. I wtedy Trzaskowski wygrywa. Każdy inny scenariusz był z góry bardzo niebezpieczny dla kandydata KO - podkreśla PR-owiec Piotr Matczuk, mówiąc o debacie prezydenckiej w Końskich, która emitowana była w TVP.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był dr Mariusz Korpalski, radca prawny, który ocenił między innymi uwarunkowania prawne umożliwiające udział sektora prywatnego w inwestycjach obronnych.
Współczesne miejsca pracy w Polsce stają przed wyzwaniami związanymi z zapewnieniem równego traktowania pracowników LGBTQ+, określeniem granic wolności słowa oraz ustaleniem zasad dotyczących ubioru.
Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami, a kampania właśnie weszła w decydującą fazę. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” redaktor naczelny Rzeczpospolitej Michał Szułdrzyński analizuje moment przełomowy – piątkowe debaty, które zmieniły dynamikę całego wyścigu. To rozmowa o medialnej burzy, politycznych zaskoczeniach i możliwym końcu duopolu.
Amerykański prezydent nie przewidział skutków swoich działań
O „Lekcjach greki”, nowej książce Han Kang, a także o związkach noblistki z Polską, jej snach, tłumaczeniu literatury i rosnącym zainteresowaniu koreanistyką – w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” rozmowa z dr Justyną Najbar-Miller, tłumaczką i koreanistką z Uniwersytetu Warszawskiego.
W świetle orzecznictwa NSA Zakopane nie może pobierać od turystów opłaty miejscowej – podkreśla Kamila Drzewicka, prawniczka w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Najnowsze odkrycie astronomów z Cambridge dotyczy odległej planety K2-18b. Zdaniem autorów badania atmosfera planety może zawierać związki chemiczne powiązane z możliwością „zaistnienia życia”. Część ekspertów jest jednak sceptyczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas