Ukraińskie społeczeństwo jest zmęczone, ale nie ślepe. I nawet w czasie pełnoskalowej wojny z Rosją protestuje. Czasami w internecie, czasami na ulicach.
W czasie ukraińskiej kontrofensywy w 2022 roku miliarder i dyrektor generalny m.in. spółki SpaceX, odpowiedzialnej za globalny system satelitarnego internetu Starlink nakazał zakłócenie łączności za pomocą tego systemu na terenach, na których Ukraińcy prowadzili kontrofensywę - podaje Reuters.
Wygrywali zawody Pucharu Świata, zbierali międzynarodowe nagrody za design, a ich rowery były marzeniem fanów MTB na całym globie. Dziś YT Industries – jedna z ikon ekstremalnego kolarstwa górskiego – walczy o przetrwanie.
Od 1 sierpnia Kreml wprowadza zakaz eksportu benzyn. Na razie na dwa miesiące, To reakcja na historycznie wysokie ceny paliw na rosyjskim rynku hurtowym.
Covid-19 atakuje nie tylko układ oddechowy. Wiadomo, że wirus ma ogromny potencjał neurotropowy, a nowe badanie sugeruje, że pandemia miała negatywny wpływ na zdrowie mózgu i to nawet osób, które nie zostały zakażone.
Od ubezpieczeń i spraw podatkowych po energetykę – tak szeroki zakres ustaw deregulacyjnych przyjął Sejm.
Choć opozycja widziała w ministrze sprawiedliwości twórcę aparatu represji, Adam Bodnar nie chciał zostać Bogiem Zemsty, czego oczekiwała od niego część wyborców PO i koalicji 15 października. W efekcie nie zadowolił nikogo.
Rozmowy pokojowe w Stambule między Ukrainą i Rosją mają tylko jeden cel – udobruchać Donalda Trumpa. Reszta to teatr kłamstw, manipulacji i propagandy, który wcale nie przybliża świata do końca tej wojny.
Nie będzie polityki miłości, nie będzie ucieczki do przodu w postaci przeniesienia akcentów na gospodarkę – środowe i czwartkowe wystąpienia Donalda Tuska wskazują na to, że sposobem premiera na odzyskanie poparcia Polaków jest eskalacja konfliktu z politycznym wrogiem.
Choć zmiany w rządzie Donalda Tuska oznaczają wielkie, budzące nadzieję zmiany resortów gospodarczych, to znalazły się dopiero na trzecim miejscu wśród jego priorytetów. Na dodatek pod wieloznacznym kryptonimem „przyszłość”.
Trzy filary, na których możemy zbudować bardzo silne partnerstwo, to sztuczna inteligencja, chipy i zaawansowane technologie.
Koncentrujemy się na takich obszarach, jak smart living, inteligentna opieka zdrowotna czy zrównoważony rozwój.
Chcemy, żeby Polska, w tym przede wszystkim Pomorze, była kojarzona z nowoczesną produkcją i stała się istotnym miejscem dla inwestycji firm z sektora ICT.
Mamy doskonale rozwiniętą komunikację, porty morskie, a także potencjał ludzki, który zapewniają uczelnie Fahrenheita.
W Sopocie – po raz pierwszy w Polsce – odbyło się najważniejsze spotkanie europejskiej branży półprzewodnikowej.
Rozpoczęło się pierwsze po rekonstrukcji posiedzenie rządu. Premier Donald Tusk zwrócił się do osób debiutujących w roli ministrów mówiąc, że posiedzenie to nie klub dyskusyjny. Przedstawił także warunek, którego złamanie będzie oznaczać koniec pracy w rządzie.
Miała być największa inwestycja technologiczna w Polsce, tysiące miejsc pracy i globalny prestiż. Intel jednak zrezygnował i całkowicie wycofuje się z projektu budowy fabryki mikroprocesorów pod Wrocławiem.
Pozbawienie partnera prawa reprezentacji jest dopuszczalne, ale nie może być dowolne ani oparte na subiektywnym przekonaniu większości wspólników.
Starość przychodzi znacznie później niż emerytura – tak uważa większość pięćdziesięciolatków. I są przekonani, że to dobrze. Chcą się na emeryturze nacieszyć życiem, rodziną, zanim pojawi się starość.
Uregulowanie statusu tzw. neosędziów, uzdrowienie Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego, przyśpieszenie rozliczeń afer PiS, reforma prokuratury i wyprowadzenie sądów z zapaści – przed nowym ministrem sprawiedliwości mnóstwo pracy i jeszcze więcej pytań, jak rozwiązać problemy?
W podcaście „Rzecz o książkach” rozmawiamy o książce „Neapol słodki jak sól”. To bestseler Piotra Kępińskiego przedstawiający miasto, po którego zobaczeniu można już spokojnie umrzeć – tak, że chce się żyć, by Neapol poznać jeszcze lepiej.
- Udało nam się uzyskać wpływ w kolejnym resorcie, to znaczy, że wszyscy koalicjanci ufają Polsce 2050 - mówił w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką szef klubu Polski 2050 Paweł Śliz.
Tak globalnie, jak i szczególnie w Unii Europejskiej, tematyka zdrowotna i lekowa zyskała bardzo na znaczeniu podczas światowej pandemii koronawirusa. Również wojna na Ukrainie unaoczniła europarlamentarzystom kolejne potrzeby w tym zakresie.
- Dobre notowania rządu są w badaniach CBOS-u na poziomie 32, maksymalnie 35 proc., natomiast negatywne - ok. 50-55, a nawet, w ostatnich badaniach, zbliżają się do 60 proc. - mówiła w rozmowie z Joanną Ćwiek szefowa CBOS prof. Ewa Marciniak.
Berlin i Londyn zacieśniają współpracę obronną, Polska odda do końca roku 350 km dróg szybkiego ruchu. Rosyjskie banki szukają ratunku. Niemcy odrzucają budżet UE, a Chiny grożą blokadą transakcji sprzedaży portów.
Gośćmi siódmego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli prof. Maciej Duszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dr Małgorzata Bonikowska, THINKTANK, Centrum Studiów Międzynarodowych oraz dr Łukasz Kossacki-Lytwyn, HangLung Law.
Rząd współodpowiada za nielegalną migrację i nielegalne przebywanie migrantów w Polsce, ordynując Straż Graniczną do wydawania tymczasowych dokumentów - ocenił Krzysztof Bosak, zaznaczając, że „polska polityka migracyjna powinna być surowa”.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają o burzliwym tygodniu w polskiej polityce: spotkaniach Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim, reakcjach Donalda Tuska, problemach lewicy i nadchodzącej rekonstrukcji rządu. W tle pojawia się także polityka kryzysowa związana z powodzią oraz kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jerzym Buzkiem – byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – o rosnącym napięciu wokół migracji, nowej ofensywie populistów i zagrożeniach dla idei zjednoczonej Europy. Czy propozycje PiS zakazujące wjazdu obywatelom niektórych krajów są zapowiedzią Polexitu?
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – decyzja ta, ogłoszona przez Donalda Tuska, ma ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów. Ale czy chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo? A może przede wszystkim o politykę? O tym, kto i dlaczego rozgrywa temat migracji, rozmawia Marzena Tabor-Olszewska z Michałem Płocińskim, zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
Pierwsze egzemplarze Geely EX5 dotarły do Polski. To elektryk, obok którego trudno będzie przejść obojętnie. Auto, które ma mocne wejście na rynek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas