SN: Dominujący wspólnik nie może być pracownikiem

Nie uznaje się za zatrudnienie pracownicze zatrudnienia dominującego wspólnika wtedy, gdy udział innych wspólników w kapitale zakładowym spółki jest tak mały, że pozostaje w istocie iluzoryczny, to jest nie przekracza kilku procent. Taka skala większości udziałów (przewagi głosów) oraz sposób jej wykorzystywania nakazuje bowiem traktować stosunki pracy w wieloosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na równi ze stosunkami w spółce jednoosobowej, której konstrukcja prawna nie ma odpowiednika na gruncie prawa pracy, gdyż w jej ramach stosunek tego prawa byłby pozbawiony zasadniczych elementów konstrukcyjnych.

Publikacja: 04.05.2023 02:00

SN: Dominujący wspólnik nie może być pracownikiem

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 13 grudnia 2022 r. (I USKP 144/21).

W analizowanej sprawie ubezpieczona była zatrudniona w oparciu o umowę o pracę na stanowisku prezesa zarządu w jednoosobowym zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadając jednocześnie ponad 95 proc. udziałów w tej spółce. Zdaniem ZUS, na gruncie przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych dominującego wspólnika należy traktować jak jedynego wspólnika spółki z o.o. Co za tym idzie, udziałowiec taki podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wyłącznie na podstawie art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i powinien sam za siebie odprowadzać składki jako przedsiębiorca. W konsekwencji ZUS wydał decyzję stwierdzającą brak podlegania przez kobietę ubezpieczeniom społecznym z tytułu spornej umowy o pracę.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: związkowiec to nierób czy bohater?
Kadry i Płace
Jakie są najczęstsze grzechy związków zawodowych
Kadry i Płace
Nadchodzi rewolucja w zasadach działania agencji zatrudnienia
Kadry i Płace
Świadczenie urlopowe to nie wczasy pod gruszą
Kadry i Płace
Czy RODO to skuteczny straszak na pracodawców?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem