Równe wynagrodzenia w praktyce

Dyskryminacją może być np. przyznanie jednej z osób na analogicznych stanowiskach służbowego auta. Porównując wynagrodzenie pracowników uwzględnia się bowiem zarówno świadczenia pieniężne, jak i niepieniężne.

Publikacja: 22.02.2024 02:00

Równe wynagrodzenia w praktyce

Foto: Adobe Stock

Celem pełnego zobrazowania, na czym polega prawo do równego wynagradzania oraz rozróżnienia sytuacji, w których rzeczywiście dochodzi do dyskryminacji płacowej, konieczne jest wyjaśnienie, jak należy rozumieć pojęcie wynagrodzenia oraz pracy takiej samej lub pracy o takiej samej wartości.

Polskie przepisy nie zawierają definicji legalnej wynagrodzenia. W zestawieniu z przepisami kodeksu pracy oraz regulacjami unijnymi uznaje się, że jest to świadczenie przysparzająco-majątkowe, które pracownik otrzymuje okresowo od pracodawcy za pracę wykonaną lub za gotowość do jej świadczenia w określonych przypadkach. Jest to nieodłączny element stosunku pracy objęty szczególną ochroną ustawową.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Likwidacja luki płacowej zaboli pracodawców
Kadry i Płace
Którzy cudzoziemcy stracą możliwość pracy w Polsce?
Kadry i Płace
Jak zadbać o to, by pracownik nie wspierał konkurencji?
Kadry i Płace
Jawność doprowadzi do podwyżek pensji kobiet
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kadry i Płace
Jak uniknąć błędu, tworząc regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?