Duży zgrzyt w sztafecie. Polacy i tak powalczą o medal

Anna Kiełbasińska, czyli wiceliderka europejskich list, nie pobiegła w sztafecie mieszanej na mistrzostwach świata w Eugene. Mistrzowie olimpijscy awansowali jednak do finału. Decydujący bieg o 4:50 w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego.

Publikacja: 15.07.2022 22:28

Duży zgrzyt w sztafecie. Polacy i tak powalczą o medal

Foto: AFP

Korespondencja z Eugene

Kiełbasińska biła tego lata rekordy życiowe. Szybsze od niej w dziejach polskiego biegu na 400 metrów są tylko Irena Szewińska oraz koleżanka z zespołu Natalia Kaczmarek. Rywalizację w sztafecie mieszanej weźmie jednak tylko ta ostatnia. Kiełbasińskiej nie było w eliminacjach i nie będzie w finale, choć oba biegi odbywają się tego samego dnia.

Kwestia złożenia składu mogła kosztować trenerów Aleksandra Matusińskiego i Marka Rożeja bezsenną noc. Zgodnie z wytycznymi World Athletics między eliminacjami a finałem można w sztafecie dokonać tylko jednej zmiany, a każda z trzech najszybszych Polek - obok Kaczmarek i Kiełbasińskiej to także Justyna Święty-Ersetic - wolałaby biegać raz. Tak, jak podczas igrzysk w Tokio, gdzie zdobyliśmy w tej konkurencji sensacyjne złoto, ale zmian mogło być wówczas więcej.

Trenerzy nie byli w stanie zadowolić wszystkich, więc uznali, że najlepiej, jeśli rano i wieczorem pobiegnie Kiełbasińska. Jej zdaniem umowa była inna. - W dwóch rozmowach pomiędzy mną a trenerem kadry zostałam poinformowana oraz zapewniona, że wystawi mnie tylko w finale. Powiedział, żebym przekazała tę informację swojemu trenerowi - wyjaśnia.

Podkreśla też, że sztab szkoleniowy dopiero dzień przed startem dowiedział się, że między eliminacjami i finałem będzie możliwa jedna zmiana. A nie, jak w Tokio, dwie. Sama miała wiedzieć o tym od dwóch tygodni, co podkreśla w oświadczeniu, które przekazała dziennikarzom. Jednocześnie jeszcze w czwartek mówiła jednak Polskiej Agencji Prasowej, że podczas sztafety mieszanej „trenerzy będą mocno szachować składami, zwłaszcza w eliminacjach”.

- Porobiły się dziwne kwasy, jakieś jednostronne oświadczenia. Ania wiedziała wcześniej o przepisie, którego nie znaliśmy, i nam nie powiedziała. To największy problem - podkreśla Karol Zalewski.- Nie rozumiem jej decyzji, bo zawsze staram się wszystko brać garściami. Ta sytuacja tylko scaliła nasz team - dodaje Święty-Ersetic.

Polacy zajęli w eliminacjach trzecie miejsce i awansowali do finału. Najsłabszy czas pierwszej zmiany miał Kajetan Duszyński (46.33). Na mecie był wykończony. Iga Baumgart-Witan, Zalewski oraz Święty-Ersetic, która ostatnio chorowała i po biegu mówiła zachrypniętym głosem, odrobili jednak straty. - Jesteśmy jedną drużyną, każda walczy za każdą - podkreśla Baumgart-Witan. Zapewne właśnie jej w finale zabraknie. Zastąpi ją liderka europejskich list Natalia Kaczmarek.

Lekkoatletyka
Justyna Święty-Ersetic: Umiem obsłużyć broń. Życie wojskowe nie jest mi obce
Lekkoatletyka
Najlepsi lekkoatleci świata przyjadą do Torunia. „Osiągamy sufit”
Lekkoatletyka
Wielkie święto biegaczy. Półmaraton Warszawski znów zapisał się w historii
Lekkoatletyka
Wojciech Nowicki nie składa broni. Dźwiga cztery samoloty miesięcznie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Lekkoatletyka
Mistrz kontra mistrz. Wielki pojedynek na Diamentowej Lidze w Polsce