Jakub Bochiński ocalił publikacje polskich astronomów sprzed kilkudziesięciu lat, związane z historią polskiej astronomii, które wyrzuciło na śmietnik Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich. Po całym dniu spędzonym na przeglądaniu wyrzuconych publikacji, ocalił około 20 kilogramów dokumentów. Teraz niemal wszystkie trafiły do zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Wśród ocalonych znalezisk znalazło się między innymi 30 czasopism z publikacjami polskich astronomów — od lat 30. do 60. XX w. Był tam także spis wszystkich naukowych publikacji polskich wydanych w latach 1923-1963. Wśród uratowanych dokumentów znalazł się również Okólnik Obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego z 1945 roku z opisem zniszczenia tego obserwatorium przez SS-manów w trakcie Powstania Warszawskiego.

W maju Jakub Bochiński przywiózł do Warszawy ocalone dokumenty, zainteresowali się nimi wybitni polscy naukowcy: prof. Andrzej Udalski — dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Profesorowie obejrzeli listę dokumentów i uznali, że najlepiej przekazać je Bibliotece Narodowej.

- Okazało się, że większość z tych publikacji mamy tylko w jednym egzemplarzu, a powinniśmy mieć w dwóch. Paru tytułów nie mieliśmy w ogóle. Część materiałów co prawda posiadaliśmy w dwóch egzemplarzach, ale ofiarowane woluminy są w lepszym stanie niż te przechowywane w naszych magazynach. Dokonaliśmy więc ich podmiany — wyjaśnił kierownik Pracowni Bibliografii Poloników Zagranicznych w Bibliotece Narodowej — Witold Zakrzewski, który pomógł w zabezpieczeniu znaleziska.

Dokumenty przekazane Bibliotece Narodowej są już dostępne w jej czytelni i widoczne w katalogu internetowym.