Compliance w prawie karnym – czy warto?

Jedną z konsekwencji nieprawidłowości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest odpowiedzialność karna za przestępstwa gospodarcze oraz przestępstwa i wykroczenia karno-skarbowe.

Publikacja: 29.06.2023 14:05

Compliance w prawie karnym – czy warto?

Foto: Adobe Stock

Obecnie tzw. przestępstwa białych kołnierzyków w policyjnych statystykach „cieszą się” dużą popularnością. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Komendę Główną Policji ich ilość sukcesywnie wzrastała z 58 476 przypadków w 1999 r. aż do 168 267 wykrytych przestępstw w 2021 r. Częstokroć sama kara dla sprawcy nie jest jedyną dolegliwością, która wiąże się z popełnieniem przestępstwa. Poza stratami wizerunkowymi, wskazać należy na możliwość orzeczenia przepadku niestanowiącego własności sprawcy przedsiębiorstwa (jeżeli przedsiębiorstwo to służyło do popełnienia przestępstwa lub ukrycia osiągniętej z niego korzyści, a jego właściciel chciał, aby tak było albo, przewidując taką możliwość, na to się godził (art. 44a § 2 k.k.)), czy też korzyści osiągniętej z popełnionego przestępstwa (art. 45 k.k.).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Deregulacja od reklam na zabytkach po elektroniczną formę dokumentową? Nowe propozycje
ABC Firmy
Deregulacja w turystyce. Rząd pokazał projekt
ABC Firmy
Przedsiębiorców czekają ważne zmiany. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w czerwcu
ABC Firmy
Kiedy firmy spoza Unii będą mogły brać udział w przetargach?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
ABC Firmy
Przedsiębiorcy zaoszczędzą na ogłaszaniu wpisów w KRS
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne