Aktualizacja: 09.01.2017 05:50 Publikacja: 09.01.2017 05:50
Foto: 123RF
Istotą wprowadzenia do polskiego systemu prawnego przepisów o opodatkowaniu w Polsce dochodów uzyskiwanych przez polskich podatników za pośrednictwem zagranicznych spółek kontrolowanych (ang. Controlled Foreign Company, w skrócie CFC) było zwalczanie nadużyć podatkowych polegających na przerzucaniu, bez uzasadnienia biznesowego, dochodu podatkowego do krajów oferujących korzystne rozwiązania podatkowe. Zagadnienia z tym związane są elementem raportu OECD na temat walki z erozją podstawy opodatkowania i transferu zysków między jurysdykcjami ze względów podatkowych (ang. Base Erosion and Profit Shifting „BEPS"; kwestie dotyczące CFC zostały omówione w raporcie w ramach działania nr 3). Raport ten miał na celu przedstawienie rekomendacji co do ukształtowania i wprowadzenia efektywnych mechanizmów regulujących materię CFC.
Przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część wydatków na zakup i szkolenie psa, który pilnuje firmowego majątku. Fiskus to potwierdza.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o akcyzie i VAT. Wprowadza ona m.in. ulgę dla samochodów przeznaczonych do testów.
Samo korzystanie z pracy osób na tzw. home office w Polsce nie oznacza z automatu powstania stałego zakładu zagranicznej spółki w rozumieniu polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Przedsiębiorcy na skali płacą pierwszą zaliczkę na podatek dopiero po przekroczeniu 30 tys. zł dochodu. Na liniowym PIT niezależnie od wysokości dochodu. Nie muszą tego robić, jeśli kwota zaliczki nie przekracza 1 tys. zł.
Przedsiębiorcy muszą zdecydować, jak się rozliczać z fiskusem. Forma opodatkowania wpływa też na wysokość składki zdrowotnej. Wybór jest trudny, każda opcja ma wady i zalety, trochę się też w 2025 r. zmieniło. Większość musi wybrać do 20 lutego.
Podatnicy CIT wpłacają na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne (lub kwartalne) w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu uzyskanego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (kwartały).
Szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie wniesienia udziałów w spółce z o.o. do fundacji rodzinnej i ich sprzedaży po dwóch miesiącach. Taka szybka sprzedaż to optymalizacja.
Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej musi charakteryzować się odrębnością techniczną i personalną, sam fakt istnienia spółki zależnej w innym państwie UE nie determinuje posiadania w nim stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Istnieje kilka sposobów na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Wypłata zaliczek na poczet zysku w spółkach handlowych jest praktyką dość często stosowaną przez wspólników, mającą na celu wcześniejszą (niekiedy cykliczną) dystrybucję osiąganych profitów. Zasady wypłat zależą od rodzaju spółki.
Przepisy przewidują kilka podstaw pełnienia funkcji członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i związanej z nimi wypłaty wynagrodzenia. Z każdą z tych podstaw wiąże się różny zakres obciążeń publicznoprawnych.
Transakcje fuzji i przejęć (M&A) niemal zawsze są złożonym procesem, którego powodzenie zależy od wielu czynników. Istotne dla sukcesu znaczenie mają starannie przygotowane dokumenty transakcyjne oraz precyzyjne sformułowanie zawartych w nich postanowień.
Członek zarządu w sprawie swojej odpowiedzialności za długi spółki może kwestionować ustalenia faktyczne i kwalifikacje prawne z wydanej wobec niej decyzji wymiarowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas