Kluczowym kryterium, które decyduje o obowiązku składania deklaracji CIT-ST bądź jego braku, jest posiadanie przez podatnika zakładów/oddziałów położonych na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa według siedziby podatnika.

Deklaracja CIT-ST służy do rozliczenia wpłacanej zaliczki na podatek dochodowy pomiędzy te jednostki samorządu terytorialnego, na terytorium których prowadzona jest działalność gospodarcza podatnika poprzez zakład lub oddział. Deklaracja ta pełni zatem funkcję informacyjną w zakresie podziału wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego.

Czytaj także: Zmiany w emisji obligacji jednostek samorządu terytorialnego

- Czy spółka ma obowiązek składania deklaracji CIT-ST, gdy decyduje się na opłacanie zaliczek w formie uproszczonej?

Nie.

Jak wynika ze stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe, m.in. w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 sierpnia 2008 r. (IPIP-PB3-423-763/08-2/MS), zasadniczą przesłanką determinującą obowiązek składania deklaracji CIT-ST jest posiadanie zakładu na terytorium innej jednostki samorządu terytorialnego niż siedziba podatnika. Wybór metody opłacania zaliczki czy też brak obowiązku zapłaty zaliczki w danym miesiącu nie są zatem okolicznościami zwalniającymi z obowiązku złożenia tej deklaracji.

W myśl § 4 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 4 grudnia 2007 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych deklaracja CIT-ST składana jest:

- w terminie wpłaty zaliczki na podatek – za pierwszy miesiąc roku podatkowego (czyli do 20 lutego);

- każdorazowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek, jeżeli w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany stanu zatrudnienia, wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach, położonych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego;

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą" i "Parkietem"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

- łącznie z rocznym zeznaniem podatkowym - za ostatni miesiąc roku podatkowego.

- Jak ustalić stan zatrudnienia na potrzeby deklaracji CIT-ST?

Liczbę osób zatrudnionych w zakładzie (oddziale) podatnika ustala się zgodnie z zasadami metodycznymi statystyki, określonymi w zarządzeniu nr 45 z 28 grudnia 1993 r. Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie zasad metodycznych statystyki zatrudnienia, wynagrodzeń i warunków pracy.

Stan ewidencyjny obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, bez względu na okresową nieobecność w pracy (np. urlop, zwolnienie lekarskie). Należy mieć przy tym na uwadze pewne wyjątki wskazane w zarządzeniu, zgodnie z którymi do celów ustalenia stanu zatrudnienia na potrzeby CIT-ST nie bierze się pod uwagę osób czasowo nieświadczących pracy, tj.:

- pozostających na urlopach wychowawczych,

- przebywających na urlopach bezpłatnych ponad trzy miesiące,

- pobierających świadczenia rehabilitacyjne.

Dosyć częstym błędem spotykanym w praktyce jest prezentowanie przez podatników w części E nie tylko liczby zatrudnionych w miejscowościach znajdujących się poza gminą, w której znajduje się siedziba, ale również wskazywanie stanu zatrudnienia w siedzibie.

Wprawdzie tego rodzaju błąd określa się jako błąd „małej wagi", jednak warto pamiętać, że prawidłowe wypełnienie CIT-ST polega na:

- wskazaniu liczby pracowników ogółem w części D;

- natomiast w części E wykazywana jest tylko ta liczba pracowników, która świadczy pracę poza gminą, w której znajduje się siedziba podatnika.

- Czy miejsce pracy pracownika ma znaczenie?

Przesłanką decydującą o obowiązku złożenia deklaracji CIT-ST jest wskazanie w umowie o pracę zawartej z pracownikiem miejsca pracy innego niż terytorium gminy, na którym położona jest siedziba podatnika. W sytuacji gdy pracownik ma określone miejsce pracy w kilku zakładach, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych rozstrzygającym kryterium jest to, gdzie najczęściej jest wykonywana praca. Jeżeli wskazanie takiego miejsca jest niemożliwe, to wówczas należy takiego pracownika przypisać do miejsca siedziby.

- Kiedy CIT-ST/A jest obowiązkowy ?

Załącznik CIT-ST/A, czyli informacja o zakładach jest wymagana w sytuacji, w której spełnione są dwie przesłanki:

- podatnik posiada wyodrębnione organizacyjnie zakłady,

- zakłady te znajdują się poza gminą, w której mieści się siedziba podatnika.

W praktyce „wyodrębnienie organizacyjne" oznacza oddział, którego adres jest ujawniony w KRS. Jest to również posiadanie zdolności do niezależnego i samodzielnego funkcjonowania.

Podsumowując, jeżeli jednostka posiada oddział, który jest nie tylko wyodrębniony organizacyjnie, ale również jest zdolny do samodzielnego działania jak niezależne przedsiębiorstwa, to należy w odniesieniu do niego złożyć załącznik CIT-ST/A.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 4 grudnia 2007 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (DzU z 2007 r., nr 230, poz. 1693)

- Agnieszka Piętak, ekspert ds. podatków w MDDP Outsourcing