Delegacje sędziowskie na jasnych zasadach i z uzasadnieniem. Będzie ustawa

Zanim sędzia trafi na delegację do innego sądu, minister sprawdzi, czy jest ona potrzebna. Kiedy będzie chciał go z niej odwołać, będzie musiał swoją decyzję uzasadnić.

Publikacja: 26.04.2024 04:30

Delegacje sędziowskie na jasnych zasadach i z uzasadnieniem. Będzie ustawa

Foto: Adobe Stock

Do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął właśnie projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Rzecz dotyczy delegacji orzeczniczych sędziów, wprowadza dodatkowe elementy warunkujące dopuszczalność delegowania (i odwołania z delegowania) oraz procedurę delegowania i zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania.

I tak w myśl propozycji delegowanie sędziego do pełnienia obowiązków w innym sądzie będzie następowało w przypadku uzasadnionych potrzeb tego sądu. W szczególności w projekcie wymienia się: liczbę i rodzaj spraw wpływających do sądu; stopień opanowania wpływu spraw oraz średnią wielkość referatu sędziego lub asesora sądowego w relacji do wartości tych parametrów w innych sądach. Chodzi o uwzględnienie liczby obsadzonych stanowisk sędziowskich i asesorskich, długotrwałe nieobecności sędziów i asesorów sądowych oraz planowane zwolnienia stanowisk sędziowskich w sądzie, do którego ma nastąpić delegowanie.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać