Jawność wynagrodzeń tuż-tuż

Unijna dyrektywa wprowadza rozwiązania, które mają zagwarantować równość wynagrodzeń oraz zapobiec dyskryminacji ze względu na płeć. Największe wymagania w tym zakresie będą musieli spełnić najwięksi pracodawcy.

Publikacja: 23.04.2024 04:30

Jawność wynagrodzeń tuż-tuż

Foto: Adobe Stock

Uchwalona przez Parlament Europejski i Radę dyrektywa 2023/970 z 10 czerwca 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dalej jako dyrektywa) może, a nawet ma, wprowadzić rewolucję na rynku pracy. Przewiduje ona całe spektrum rozwiązań, które mają zagwarantować równość wynagrodzeń oraz zapobieganie dyskryminacji ze względu na płeć. Najdalej posunięte wymagania będą musieli spełnić najwięksi pracodawcy. Prawodawca unijny kierował się bowiem tym, żeby nie obciążać nadmiernie mikro- i małych przedsiębiorców, dla których stosowanie się do wymogów dyrektywy może wiązać się z nieproporcjonalnie wielkimi kosztami. Należy jednak pamiętać, że państwa członkowskie będą mogły przy implementacji dyrektywy wprowadzić przepisy korzystniejsze dla pracowników, a więc wynikającymi z niej obowiązkami objąć wszystkich przedsiębiorców.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać