Koniec Ligi Mistrzów dla Lewandowskiego. Barcelona zmarnowała przewagę nad PSG

Barcelona mimo prowadzenia dwoma golami w dwumeczu, po godzinie gry w osłabieniu uległa PSG 1:4 i odpadła z Ligi Mistrzów. Robert Lewandowski, mocno poniewierany przez obronę z Paryża, nie zmienił losu ćwierćfinału. PSG w półfinale Ligi Mistrzów zagra z Borussią Dortmund, która 4:2 pokonała Atletico Madryt.

Aktualizacja: 16.04.2024 23:41 Publikacja: 16.04.2024 23:00

Robert Lewandowski

Pierwsze ćwierćfinały Ligi Mistrzów (zwłaszcza PSG — Barcelona 2:3 i Real — Manchester City 3:3) pokazały, że do wyniku w danym momencie nie ma co się przyzwyczajać, a zwrotami akcji można obdzielić kilka sezonów najlepszych seriali sensacyjnych. Gdy więc Barcelona objęła prowadzenie w rewanżu z PSG, jeszcze nim minął kwadrans gry (co w dwumeczu dawało jej już rezultat 4:2), nie oznaczało to końca emocji, a ich kolejny początek.

FC Barcelona — PSG. Raphinha z golem, Araujo z czerwoną kartką

Była 12. minuta, gdy 16-letni Lamine Yamal ograł na prawej stronie Nuno Mendesa, mocno zagrał piłkę przed bramkę PSG, a ta odbita od kolana Raphinhi wpadła do siatki. Dla Brazylijczyka był to trzeci gol w dwumeczu z PSG, choć główny splendor za tę akcję spłynął na nastolatka. Jeśli mecz Barcelony z Paryżem miał być m.in. pojedynkiem młodych gwiazd, Yamala i Francuza Warrena Zaïre-Emery'ego, to Hiszpan błyskawicznie zasłużył na wyróżnienie. Dużo więcej okazji do pokazania się nie miał, w 34. minucie Xavi musiał zdjąć go z boiska. Trener Barcelony ratował się zmianą, bo chwilę wcześniej z czerwoną kartką mecz zakończył Ronald Araujo, który przyczynił się do upadku pędzącego na bramkę Bradleya Barcoli. Rumuński sędzia Istvan Kovacs wyrzucił z boiska Urugwajczyka, a przy tym podyktował nie rzut karny, a rzut wolny. Od tego momentu każda minuta gry z pozostałej do końca godziny miała ciągnąć się dla fanów Barcelony w nieskończoność.

Tamten rzut wolny zmarnował Ousmane Dembele, były gracz Barcelony, który i w jej barwach, i w tym spotkaniu w barwach PSG, dawał liczne dowody samolubności. Skrzydłowy nie tylko nie dostrzegał lepiej ustawionych kolegach w dynamicznych akcjach, nawet z rzutu rożnego próbował (bezskutecznie) strzelić gola. A jednak to on zdobył gola na 1:1, mocnym strzałem z pola karnego po świetnej akcji Barcoli. Tuż przed przerwą mógł dorzucić drugiego, jednak minimalnie się pomylił. Na przerwę piłkarze Barcelony i PSG schodzili z remisem oraz — wciąż jeszcze — awansem Katalończyków.

Robert Lewandowski bez gola, PSG wyrywa awans do półfinału Ligi Mistrzów

Siedem minut drugiej połowy wystarczyło, by PSG wyszło na prowadzenie nie tylko w rewanżu, ale i w całym dwumeczu. Barcelona pretensje może mieć do siebie, a konkretnie — do swojej obrony. Najpierw po rozegraniu z rzutu rożnego, nikt nie doskoczył przed pole karne do Vitinhi, który z 20-kilku metrów spokojnie i precyzyjnie przymierzył w róg bramki ter Stegena. Po chwili Joao Cancelo na skraju pola karnego zupełnie niepotrzebnie sfaulował Dembele, a Kylian Mbappe mocnym strzałem z 11 metrów przechylił szalę na stronę PSG.

Barcelona ostatkiem sił jeszcze próbowała się odgryzać, szarżował Ilkay Gundogan (on też domagał się faulu w polu karnym), a strzał Roberta Lewandowskiego odbił Gigi Donnarumma (to była druga szansa Polaka, pierwszą miał jeszcze przy stanie 1:0, gdy z pola karnego strzelał mocno, ale jednak niecelnie). Jeszcze w 88. minucie kapitan reprezentacji Polski mógł doprowadzić do dogrywki, ale zamiast dograć do kolegi strzelał (zablokował go Marquinhos). Moment później PSG zadało ostateczny cios - po kontrze Mbappe ustalił wynik meczu. Tym samym Francuz w rankingu najlepszych strzelców w historii Ligi Mistrzów ma już 48 goli i zrównał się z takimi asami jak Zlatan Ibrahimović i Andrij Szewczenko.

W 2017 roku, po porażce 0:4 w pierwszym meczu i niesamowitym pościgu zakończonym 6:1 w rewanżu, Barcelona upokorzyła PSG. Dziś to paryżanie wzięli odwet. W półfinale zagrają z Borussią Dortmund, która po równie fantastycznym spotkaniu pokonała 4:2 Atletico Madryt (od 2:0 dla BVB, przez 2:2, aż po 4:2).

Kiedy półfinały i finał Ligi Mistrzów?

Pierwszy mecz półfinałowy między Borussią a PSG odbędzie się w Dortmundzie (30 kwietnia lub 1 maja). Rewanż 7 lub 8 maja w Paryżu.

Jest już znana data i miejsce finału Ligi Mistrzów 2024: 1 czerwca na Wembley w Londynie.

Najlepsi strzelcy w historii Ligi Mistrzów (i Pucharu Europy)