Aktualizacja: 03.11.2016 05:37 Publikacja: 02.11.2016 15:37
Foto: www.sxc.hu
Kolejny sąd kwestionuje stanowisko organów podatkowych w sprawie rozliczenia VAT od usług turystycznych, opodatkowanych według szczególnej procedury VAT marża. WSA w Warszawie uchylił 26 października (III SA/Wa 2345/15) interpretację dotyczącą konieczności prognozowania marży. Spór szedł o obowiązek zapłaty podatku od zaliczek pobieranych przez biura podróży jeszcze przed wykonaniem usługi, np. wycieczki zagranicznej.
– Według fiskusa firma turystyczna powinna ustalić marżę od zaliczki i zapłacić od niej VAT. Biura podróży nie mają jednak takiej możliwości, co wynika ze specyfiki tej branży. Rozliczenie tych firm to prawdziwe wyzwanie dla księgowych – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Przedsiębiorca prowadzący samodzielną działalność może ją rozliczać, korzystając z kasowego PIT. Także wtedy, gdy jednocześnie działa w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatku od nieruchomości.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Firma musi zgłosić leasing operacyjny skarbówce, jeśli wybrała go przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić na podatkach. Nie musi, jeśli decydowały aspekty ekonomiczne.
W przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie dochodzi do przeniesienia własności lokalu, lecz prawa do jego nabycia w przyszłości. Do podstawy opodatkowania VAT wlicza się więc tylko kwotę odstępnego.
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady opodatkowania podatkiem VAT dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Kontrowersje wzbudziło opodatkowanie monet ze srebra będących przedmiotami kolekcjonerskimi. Zdaniem komentatorów, nowe przepisy zdziesiątkują polski rynek srebra inwestycyjnego.
Osoby oferujące prywatne noclegi i taksówki przez platformę internetową nie zapłacą VAT, zrobi to za nich ta platforma. Upowszechni się też e-fakturowanie.
Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Jeżeli strony transakcji uzgodniły, że zapłatą za wkład niepieniężny jest wartość emisyjna akcji, to ta właśnie wartość, a nie wartość nominalna akcji, stanowi podstawę opodatkowania VAT – orzekł TSUE w wyroku z 8 maja 2024 r. Jak ten wyrok wpływa na opodatkowanie VAT aportów przekazywanych przez gminy do spółek komunalnych?
Małe firmy z zagranicy nie zapłacą VAT w Polsce, a polskie – za granicą. Tak wynika z projektu ustawy, który wdraża unijną dyrektywę 2020/285.
Opłata za opakowania jednorazowego użytku stanowi część wynagrodzenia za świadczone przez podatników usługi. Przedsiębiorcy zobowiązani są uwzględnić opłatę w podstawie opodatkowania i naliczyć od niej należny VAT.
W przypadku zawarcia umowy renty odpłatnej w zamian za przeniesienie użytkowania wieczystego i własności nieruchomości nie jest możliwe ustalenie wysokości przychodu, a tym samym podstawy opodatkowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas