Fiskus nie zabierze ulgi przez pracownika w delegacji

Pracownik odbywający podróż służbową może być również osobą przebywającą na wypoczynku i nie pozbawia właściciela agroturystyki zwolnienia z PIT.

Publikacja: 12.12.2022 14:02

Fiskus nie zabierze ulgi przez pracownika w delegacji

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla osób, które w niewielkim zakresie prowadzą tzw. agroturystykę.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która od grudnia 2011 r. do lutego 2013 r. prowadziła działalności gospodarczą w zakresie przygotowywania i dostarczania żywności do odbiorców zewnętrznych tzw. katering. Schody zaczęły się, gdy zlikwidowała firmę.

Fiskus postanowił prześwietlić jej aktywność z 2013 r. i stwierdził, że poza zgłoszoną działalnością w zakresie kateringu, świadczyła również usługi zakwaterowania, noclegu, pobytu z wyżywieniem. Kobieta tłumaczyła, że owszem zajmowała się wynajmem 3 pokoi w gospodarstwie rolnym, ale w jej ocenie pieniądze z agroturystyki były zwolnione z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Zgodnie z jego treścią wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Preferencja dotyczy także ich wyżywienia.

Fiskus prawo do zwolnienia zakwestionował. Po odpytaniu części gości ustalił bowiem, że ich pobyt w gospodarstwie agroturystycznym nie był związany tylko z wypoczynkiem. Urzędnicy tłumaczyli, że były to pobyty studentów związane z plenerem malarskim, pracowników przebywających na delegacji, przedstawiciela handlowego w trakcie realizacji zadań służbowych, a także pobyt związany z realizacją zadań stowarzyszenia oraz podróżą służbowej.

Czytaj więcej

Sąd: agroturystyka zwolniona z podatku tylko w mieszkaniu

Kobieta zaskarżyła niekorzystną dla siebie decyzję, ale w pierwszej instancji przegrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim nie kwestionował, że skarżąca wynajmowała pokoje gościnne w ilości nie przekraczającej 5 w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym. Ale nie zgodził się, że chodziło wyłącznie o osoby przebywające na wypoczynku.

Zdaniem sądu "pobyt na wypoczynku" należy bowiem odczytywać jako dotyczący osób, których jedynym celem korzystania z pokoi gościnnych jest wypoczynek. Nie mogą być to zatem osoby, które wynajęły pokoje w związku z obowiązkami wynikającymi z pracy, nauki czy też innych, niż wypoczynek, przyczyn.

WSA uznał, że dla prawidłowej wykładni art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT istotne jest nie to, czy i ile czasu w trakcie pobytu w agroturystyce dana osoba wypoczywała a to, jaka była jego przyczyna. Celem ustawodawcy było bowiem ograniczenie spornego zwolnienia do określonego rodzaju najmu pokoi gościnnych, a nie każdego, który spełniał pozostałe warunki wskazane w przepisie.

WSA co prawda przyznał, że sporna regulacja nie nakłada na podatnika chcącego skorzystać ze zwolnienia, obowiązku gromadzenia dokumentów potwierdzających wypoczynkowy charakter pobytu. Niemniej w jego ocenie ich brak nie może przemawiać na korzyść skarżącej, bo to w jej interesie leżało potwierdzenie tego czy dana osoba wynajmuje pokój gościnny w celu wypoczynkowym, czy innym. Zdaniem sądu podatnik chcący skorzystać z preferencji, powinien wykazać dbałość o posiadanie dowodów potwierdzających do niej prawo.

Inaczej na problem spojrzał dopiero NSA. Uznał, że „osobą przebywającą na wypoczynku” w gospodarstwie agroturystycznym w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT może być także pracownik odbywający podróż służbową.

NSA zauważył, że przepisy ustawy podatkowej nie definiują czym jest wypoczynek. A w jego ocenie fiskus arbitralnie wykluczył z zakresu tego pojęcia pobyty związane z delegacjami w trakcie podróży służbowych.

Sporny przepis nie posługuje się pojęciem "turystyki", czy "agroturystyki", a jedynie "przebywaniem na wypoczynku" w określonym miejscu. Tym miejscem są pokoje gościnne, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Wypoczynek w większości rozumiany jest niezależnie od czasu trwania jako relaks po wykonaniu pracy.

NSA zwrócił uwagę na regulacje prawa pracy dotyczące prawa pracownika do wypoczynku. Dlatego zarówno w kontekście językowym jak i systemowym wypoczynek może obejmować odpoczynek po pracy rozumiany także w wymiarze dobowym, w tym w trakcie odbywanej przez pracownika podróży służbowej. I w ocenie sądu nie ma powodu, aby "przebywanie na wypoczynku" w gospodarstwie agrarystycznym zawężać jedynie do dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania, eliminując jednocześnie z niego odzyskiwanie sił, energii, relaks, czy odpoczynek po pracy w wymiarze dobowym.

To samo dotyczy także przychodów pochodzących od osób odbywających podróże służbowe w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

NSA doszedł do przekonania, że ze zwolnienia wyłączone będą jednak wszelkie przychody, które nie wiążą się z dobowym, czy też dłuższym wypoczynkiem po pracy. W spornej sprawie to np. przychody z zorganizowanych wyjazdów edukacyjnych jak plener malarski czy nauka gotowania, a także z usług gastronomicznych tj. poczęstunków na rzecz firm i stowarzyszeń, z organizacji szkoleń i warsztatów kulinarnych oraz zajęć dydaktycznych. Zdaniem sądu ich głównym celem nie był bowiem wynajem pokoi w celu zapewnienia wypoczynku, lecz edukacja bądź realizacja zadań szkoleniowych czy statutowych przez stowarzyszenia.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 901/22.

Czytaj więcej

Kiedy wynajem pokoi dla letników jest zwolniony z PIT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla osób, które w niewielkim zakresie prowadzą tzw. agroturystykę.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która od grudnia 2011 r. do lutego 2013 r. prowadziła działalności gospodarczą w zakresie przygotowywania i dostarczania żywności do odbiorców zewnętrznych tzw. katering. Schody zaczęły się, gdy zlikwidowała firmę.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Zdrowie
Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Jakie są przepisy
Nieruchomości
Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?