Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO) pracuje nad projektem ustawy o zawodzie nauczyciela. Marek Pleśniar, jego prezes, mówi, że ostateczna wersja zostanie przedstawiona w tym miesiącu. Jego zdaniem nowa ustawa to lepsze rozwiązanie niż kolejna nowelizacja trzydziestoletniej Karty nauczyciela, co zaproponowali samorządowcy. OSKKO proponuje m.in. zwiększyć pensum, wprowadzić awans poziomy, umożliwić zwolnienie nauczyciela za zgodą rady pedagogicznej.
Dłużej przy tablicy
Część dyrektorów chce wydłużyć pensum o sześć godzin (z 18 do 24). Samorządowcy zaproponowali, aby wynosiło ono 22 godziny.
Z drugiej strony dyrektorzy rozważają możliwość przywrócenia prawa do przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat w szkole.
– Zawód nauczyciela jest trudny, wyczerpujący psychicznie i fizycznie. Dlatego walczyłbym o utrzymanie wieku emerytalnego, przy podniesieniu innych wymagań – mówi Sławomir Osiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie, autor dyskutowanej wersji projektu.
Zwolnienie przez głosowanie
Projekt przewiduje też możliwość zwolnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na wniosek dyrektora lub rady szkoły zatwierdzony zwykłą większością głosów przez radę pedagogiczną. Ten pomysł krytykuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wskazuje, że dyrektor będzie organizował referendum, aby zwolnić nauczyciela, zamiast zrobić to samodzielnie, mimo że pobiera dodatek funkcyjny.