Rz: 1 lipca wygasło rozporządzenie w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, ale brak nowych regulacji.
Rafał Kubiak: Czekamy na nową ustawę, mając nadzieję, że wejdzie w życie jak najszybciej, bo składanie zgłoszeń do PESoz (państwowy egzamin specjalizacyjny w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia), organizowanego w sesji jesiennej, powinno trwać już teraz. Luka dotyczy przedstawicieli 13 z 14 dziedzin ujętych w dotychczasowym rozporządzeniu, m.in. epidemiologii, fizyki medycznej, toksykologii, neurologopedii i psychologii klinicznej. Wobec fizjoterapeutów stosuje się odrębną ustawę, która weszła w życie 30 maja tego roku. Ich egzamin, zaplanowany na listopad i grudzień, powinien się więc odbyć bez przeszkód, choć konieczne jest jeszcze wydanie rozporządzenia oraz regulaminu przeprowadzania egzaminu. Zgłoszenia odbywają się do 15 lipca i na dziś zgłosiło się już około 40 chętnych.
Co z zaplanowanym na jesień egzaminem na 13 pozostałych specjalizacji?
W normalnym trybie sesja egzaminacyjna powinna się odbyć od 2 listopada do 15 grudnia, a chętni powinni już teraz zarejestrować się elektronicznie. Mamy nadzieję, że nowa ustawa wejdzie w życie na tyle szybko, że można będzie przeprowadzić egzamin w sesji jesiennej 2016 r. Muszą się w niej znaleźć regulacje pozwalające na zgłoszenie się do egzaminu wyjątkowo w późniejszym terminie. Obecnie w resorcie zdrowia trwają prace nad projektem tej ustawy, który podlegał już konsultacjom społecznym. Należy oczekiwać, że wkrótce będzie przedmiotem prac parlamentarnych. Obawiam się jednak, że projekt nie zostanie skierowany pod obrady ani na najbliższym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu, ani podczas kolejnych obrad, 19–22 lipca.
Co przewiduje ten projekt?