Jakie tendencje widać na rynku nowych mieszkań? Jakie ceny dyktują firmy deweloperskie? A co się dzieje na rynku wtórnym? Komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:
- Dzięki danym Narodowego Banku Polskiego po raz kolejny można sprawdzić, czy poprzedni kwartał przyniósł spore zmiany cen mieszkań. Informacje zebrane przez NBP sugerują, że od lipca do września na największych rynkach deweloperskich zdecydowanie przeważały tendencje wzrostowe. Sytuacja przedstawia się mniej jednoznacznie, jeżeli uwzględnimy ceny z rynku wtórnego. W bieżącym kwartale ich zmiany będą już bardziej zależały od programu dopłat "Mieszkanie dla młodych".
Droga stolica
Po porównaniu ostatnich zmian średniej ceny transakcyjnej nowych i używanych lokali, możemy zauważyć kilka ciekawych zjawisk. Uwagę zwraca między innymi dalszy wzrost średniej ceny warszawskich lokali z oferty deweloperów. Od lipca do września 2015 r. przeciętny koszt zakupu 1 mkw. nowych mieszkań wynosił 7557. (0,63 proc. wzrost w relacji do drugiego kwartału tego roku).
Taki poziom zmian nie jest imponujący. Trzeba jednak podkreślić, że wzrostowy trend na warszawskim rynku pierwotnym trwa już od początku 2013 r. Przez kolejne jedenaście kwartałów średnia cena transakcyjna lokali, które sprzedają warszawscy deweloperzy, wzrosła aż o 17 proc. (bez uwzględnienia inflacji).
Obecnie nowe lokale w Warszawie osiągają podobne ceny jak w pierwszym kwartale 2009 roku. Jeżeli chodzi o inne rynki pierwotne, to od lipca do września tego roku niewielkie zmiany średnich cen transakcyjnych odnotowano też w Łodzi (-0,23 proc.) i Wrocławiu (-0,40 proc.). O wiele większą dynamiką zmian cen wyróżniały się trzy inne metropolie: