To realizacja zapowiedzi zawartych m.in. w Polskim Ładzie. Szybsze o rok zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do niż to zakładane w tzw. ustawie Szumowskiego z 2018 r., ma pomóc w „optymalizacji systemu” polegającej na „zwiększaniu dostępności do świadczeń zdrowotnych, wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześniania i modernizacji infrastruktury w placówkach opieki zdrowotnej oraz rozwoju nowoczesnych technologii”.

Projekt przewiduje osiągnięcie 6 proc. PKB na zdrowie już w 2023 r. i określenie ścieżki wzrostu nakładów do 7 proc. PKB w 2027 r. Dzięki tym zmianom, już od 2022 r. wysokość środków publicznych przeznaczanych corocznie na ochronę zdrowia zwiększy się w stosunku do poziomów zapowiadanych w obecnej ustawie.

Czytaj też:

"Polski Ład" PiS: w ochronie zdrowia niemożliwy według ekspertów

Ustawa rozszerza też uprawnienia ministra zdrowia związane z przekazywaniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotacji podmiotowej. Dotychczas można ją było zaplanować na etapie planowania budżetu na dany rok. Teraz oszczędności będzie można przekazać Funduszowi w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego również na etapie realizacji budżetu. By to umożliwić, nowela wprowadzi przepisy umożliwiające ministrowi zdrowia za zgodą ministra finansów dokonywanie zmian w planie wydatków polegających na przeniesieniu środków pomiędzy działami budżetu państwa, w ramach części budżetowej, którą dysponuje.