Umowa społeczna: 31 dni urlopu, niższy klin podatkowy, praca zdalna

Rząd we współpracy z biznesem i związkowcami szykuje umowę społeczną.

Aktualizacja: 15.01.2021 06:30 Publikacja: 14.01.2021 17:34

Urlop praca

Urlop praca

Foto: AdobeStock

Zmiany mają wyciągnąć polską gospodarkę z kryzysu, w który wpędziła ją epidemia koronawirusa. Wielka reforma obejmie praktycznie wszystkie dziedziny na styku biznesu, pracowników i polityki społecznej państwa. Szczegóły muszą jednak zostać najpierw uzgodnione przez związki zawodowe z organizacjami pracodawców i rządem.

Czytaj także: Koronawirus: Praca zdalna możliwa także w czasie izolacji domowej

Negocjacje już się zresztą rozpoczęły. Na środowym spotkaniu zespołu polityki gospodarczej i rynku pracy Rada Dialogu Społecznego (RDS) ustaliła, że przedmiotem negocjacji powinny być kwestie migracyjne. Pracodawcy chcą bowiem mieć łatwiejszy dostęp do taniej siły roboczej ze Wschodu. Związkowcy zaznaczają jednak, że otwieranie naszego rynku pracy nie powinno odbić się na dostępie do zatrudnienia polskich obywateli.

Przewidywalne zmiany

W czwartek rano obradował zespół budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS, który ustalił, że potrzebna jest zmiana stabilizująca zmiany podatkowe, tak by odbywały się one z odpowiednim wyprzedzeniem i wysłuchaniem zdania partnerów społecznych. Zespół proponuje także reformę administracji publicznej i podniesienie jej efektywności. Jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita", chodzi o podwyżkę wynagrodzeń urzędników, która ma być zbilansowana restrukturyzacją i odchudzeniem administracji. Stanowi to zresztą spełnienie postulatów Ministerstwa Finansów skierowanych do RDS 11 stycznia 2021 r. przez wiceministra Piotra Patkowskiego. Poza tym MF zwraca uwagę na potrzebę szukania źródeł finansowania tych zmian.

Dla zatrudnionych

Ministerstwo proponuje także zmniejszanie klina podatkowego. Mają na tym skorzystać osoby z najniższymi wynagrodzeniami. Jeszcze nie wiadomo, czy odbędzie się to poprzez zwiększenie kwoty wolnej od podatku, zmiany w podatkach czy składkach nałożonych na najniższą pensję czy przez reformę systemu podwyższania minimalnego wynagrodzenia, co także ma stanowić element nowej umowy społecznej. Z ustaleń „Rz" wynika, że zniesienie limitu zarobków, powyżej którego nie płaci się składek do ZUS, jako źródło finansowania zmniejszenia klina nie jest brane pod uwagę.

W czwartek przed południem zebrał się także zespół prawa pracy, który omawiał niezbędne zmiany związane z wdrożeniem pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy, a także postulaty związkowców, którzy chcą wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 31 dni i rozpowszechnienia układów zbiorowych pracy. Z wstępnych propozycji wynika, że w takich układach negocjowanych na poziomie branży pracownicy mogliby z pracodawcami ustalać zasady stosowania umów o pracę na czas określony czy dłuższego zatrudniania pracowników tymczasowych.

Jak na razie negocjacje są dość burzliwe.

OPINIA

prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan

Zdajemy sobie sprawę, że rozmowy będą trudne, ale lepiej pracować nad nowymi rozwiązaniami, niż być zaskakiwanym pojawiającymi się z dnia na dzień pomysłami rządu. Jeszcze w styczniu Rada Dialogu Społecznego ustali dziedziny, w których będą prowadzone negocjacje związków zawodowych z organizacjami pracodawców i rządem. Jestem umiarkowanym optymistą i mam nadzieję, że do końca marca powstanie projekt konkretnych zmian.

Trudności z przygotowaniem umowy społecznej dotyczą sytuacji budżetu, więc nie powinna ona generować obciążeń czy to dla państwa, czy też dla biznesu i pracowników. Jedna z koncepcji jest taka, aby część zmian wynegocjowanych teraz odłożyć na kolejne lata. Pakiet ma ożywić polską gospodarkę i wszystko wskazuje, że uda się nam przygotować bardzo ciekawe i zbilansowane rozwiązania.

Zmiany mają wyciągnąć polską gospodarkę z kryzysu, w który wpędziła ją epidemia koronawirusa. Wielka reforma obejmie praktycznie wszystkie dziedziny na styku biznesu, pracowników i polityki społecznej państwa. Szczegóły muszą jednak zostać najpierw uzgodnione przez związki zawodowe z organizacjami pracodawców i rządem.

Czytaj także: Koronawirus: Praca zdalna możliwa także w czasie izolacji domowej

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe