Michał Kotalczyk: Czy w polskich sądach sztuczna inteligencja zastąpi sędziego?

Pierwszym gościem Tomasza Pietrygi, w magazynie „Rzecz o Prawie” Michał Kotalczyk, asesor sądowy, członek Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji, współautor raportu o szansach wdrożenia sztucznej inteligencji w sądownictwie.

Publikacja: 30.04.2024 14:05

Zdaniem eksperta korzystanie ze zdobyczy technologicznych mogłoby doprowadzić do usprawnienia procesów sądowych. Chociaż jak przyznał AI nigdy nie zastąpi sędziego, ta sfera jest zarezerwowana dla człowieka, a maszyna ma być jego wsparciem.

Drugim gościem programu był prof. Jan Zielonka, wykładowca Uniwersytetu Weneckiego i Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, który skomentował 20 lat Polski w Unii Europejskiej, oraz przyszłość UE Jego zdaniem istnieje niewielka grupa osób w Unii, która promuje powstanie państwa europejskiego, w stylu „Stanów Zjednoczonych Europy”. Nie ma żadnych szans, żeby tak się stało. Za stołami decyzyjnymi siedzą szefowie państw narodowych, którzy nie mają żadnej ochoty, na popełnienie zbiorowego samobójstwa. Państwo europejskie oznaczałoby przekształcenie ich państw w organy lokalne państwa europejskiego. Czy można sobie wyobrazić Emmanuela Macrona, który często jest przedstawiany jako lider federalizacji Unii, że ogłosiłby Francuzom, że jesteśmy teraz francuskim regionem w ramach państwa europejskiego- podsumował prof. Zielonka.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać