Jakie są przesłanki i zasady umieszczenia w DPS-ie

Skierowanie do domu pomocy społecznej powinno nastąpić dopiero po wyczerpaniu innych możliwości zapewnienia osobie potrzebującej prawidłowego funkcjonowania w środowisku

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Jakie są przesłanki i zasady umieszczenia w DPS-ie

Foto: Adobe Stock

Jak stanowi art. 54 ust. 1–2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. DzU z 2023 r., poz. 901 ze zm..; dalej: u.p.s.), osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Osobę tę kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca jej zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2a, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej. Pobyt ten jest odpłatny, a opłata jest ustalana w decyzji organu gminy kierującego daną osobę do tej placówki (art. 59 i art. 60 u.p.s.). Taka regulacja oznacza, że obowiązek organów skierowania danej osoby do domu opieki społecznej określonego typu powstaje dopiero wtedy, gdy po stronie takiej osoby zaistnieją wszystkie przesłanki, które warunkują powstanie prawa do tego rodzaju świadczenia pomocy społecznej. Brak spełnienia chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że dana osoba traci prawo do pobytu w domu pomocy społecznej.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił